středa 13. května 2015

Barvy v interiéru, Modrá je dobrá

Barvy v interieru

Barevnost interiérů je velmi důležitá při celkovém řešení konceptu barev, nálady a konečného dojmu kterým bude interiér působit. Je to velmi individuální záležitost a ne každý se ztotožňuje s celým barevným spektrem. Myslím ale, že neexistuje kombinace barev, kterou by nebylo možné vhodně propojit. Nejsem toho názoru, že ta či ona barva se pro danou místnost hodí nebo nehodí. Jsou místnosti, které můžou působit přirozeněji v teplých tónech a jiné ve studených, ale je to velmi individuální a záleží na osobnostech, které budou místnosti obývat....

Jakou by měla mít barvu kupříkladu ložnice? 

Feng šuej říká, že ložnice by měla být v barvách pleti - smetanová, krémová, meruňková, čokoládová. Ale proč, znám velmi krásné a luxusní ložnice červené, modré, fialové, stříbrné. 
Myslím, že je velmi důležité, jak se člověk ve své ložnici cítí. A pokud se cítíme dobře v černé či zlaté ložnici, nevidím důvod ji nemít. Ložnice je místo, kde trávíme velmi mnoho času, odpočívají zde, máme své útočiště a soukromí. Měla by odrážet nás samotné, měli bychom zde cítit pohodlí a bezpečí.
Návrh ložnice, barevnost a náladovost - Dressed in vintage

První barvou které se dotknu, je má neoblíbenější - modrá barva

modrá je dobrá…

Můžeme říct, že je to barva studená, je to barva základní a proto se velmi dobře kombinuje. Kdo nemá rád nad hlavou krásnou blankytnou oblohu nebo pohled na mořskou hladinu, který často asociuje vzpomínky z dovolené. 
Modrá vzbuzuje důvěru, klid, stabilitu, vyrovnanost, navozuje meditační prostředí, způsobuje pocit čistoty. Dodává energii a obnovuje dušení sílu. Někdy ale může působit nedostatkem emocí a také může pusobit chladně, neosobně a vyvolat pocit prázdnoty.  
V kombinaci s bílou může působit velmi slavnostně. Její odstíny bývají studené, ale může velmi příjemně přispět jako barva doplňková a v kombinaci s teplými barvami se dokáže krásné přizpůsobit.
Využití modré barvy v interiéru bych se nebála kdekoliv od koupelen, pracoven, ložnic až po veřejné prostory. Dokáže rozšiřovat prostor. Modrá muže vyvolávat nechuť k jídlu.


Modrá barva jako doplňková k teplým tónům

Modrá může mít řadu podob, tady ukazuji příklad z tradičního názvosloví barev a nakonec ukázku z některých návrhů, kde se objevila modrá barva a její pastely či odstíny.

Vzorkovnice - paleta modrých tónů


Návrh školní jídelny, náladovost a barevnost, Sladké syté barvy


Návrh chodby, barevnost, pruhy a káry

 Koncept studia, náladovost a barevnost - Naplavené dřevo

3 komentáře:

  1. Modrá do interiéru, no nevím. Mám radši přírodní odstíny. Ale je to i o zeměpisné šířce. Takový středomořský styl nebo styl v jižní Francii si o odstíny modré vysloveně říká. My na severu ladíme odstíny spíše do dřeva a přiznaných let ve dřevě. Zrovna nedávno jsem dělal podobnou skříňku synovi do pokoje, aby si měl, jako hokejista, kam dávat brusle. Má troje lední a dvoje inliny. Nechápu na co to je potřebuje, ale vydělal si na ně sám, tak ať si je má. :D

    OdpovědětVymazat
  2. Díky mockrát za článek. My se momentálně chystáme na generální rekonstrukci celého domu a barvy určitě budeme řešit také. První na řadě jsou ovšem různé stavební úpravy atd. Teď například s manželem řešíme přechod na jiné vytápění. Hodně nás v tomto ohledu zaujala tepelná čerpadla hlavně díky těm úsporám, které nabízí.

    OdpovědětVymazat
  3. Já teď právě přemýšlím nad tím, jak sladit barvy u nás doma. Konečně jsem se pustila do předělání interiéru, ale jak to udělám s barvami pořád nemám jasno. Myslím si ale, že nejlepší bude kombinace světlých barev a černé. Nedávno jsem se například dívala na nějaké kusové koberce a právě ty kontrastní černobílé se mi strašně zalíbily.

    OdpovědětVymazat