Krása dřeva

Dřevo v kuchyni, dřevěná pracovní deska

Po dlouhém rozhodování, jsem se pro pracovní desku ze dřeva odhodlala...  
Brzy přinesu poznatky a fotografie, které jsem touto novou zkušeností získala...  


Vlastnosti dřeva jeho krása a originalita

Dřevo je již dlouhá léta velmi oblíbenou surovinou, z historického hlediska bylo dřevo nejprve využíváno jako topivo a pro první jednoduché nástroje. Později se rozšiřovalo do stavebnictví, truhlářství, papírnictví.

Můžeme nalézt celou řadu kladných vlastností dřeva. Dřevo je originální materiál, jeho důležitou vlastností je obnovitelnost, je tedy šetrné k životnímu prostředí. Má dlouhou životnost, odolnost a je snadno opravitelný. Dřevo má alergenní schopnosti, proto je vhodným materiálem pro alergiky. Nejen že působí teplým dojmem, ale například jako pochozí plocha je také teplým materiálem, který je velmi příjemný na dotek. Dřevo krásně voní.

Na počátku je strom, z něhož dokážeme zpracovat každý kousek od největších částí kmene, upravená prkna, drobné kousky dřeva, tenké pásy a proužky až po nejtenčí větev a kůru. Dřevo je velmi přizpůsobivé, je velmi dobře zpracovatelné, tvarovatelné, ohýbatelné... 

Dřevo lze nalézt ve stovkách barev, textur, fládrování. Každý kousek dřeva má ojedinělou strukturu a ani dva kusy jednoho stromu nikdy nebudou mít totožný vzhled. Mnohé dřevěné výtvory lze považovat za umělecká díla. 

  Originalní dřevený nábytek bureau mazarin a ebenový stůl (vpravo)


Dřevo ve stavebnictví, jako obklad fasády masivním dřevem, Sibiřský modřínJen málo z nás odolá kráse dřeva....


3 komentáře:

 1. (Plans Review + Book Download) - 16000 Woodworking Plans
  woodworkingplanspro.ga

  OdpovědětVymazat
 2. Skvěle napsané. Sám bych to neřekl lépe. Dřevo má v interiéru neodmyslitelně své místo. A myslím si, že nejen v interiéru, ale i v exteriéru. Zrovna pár měsíců zpět jsem například sháněl nějaký nový zahradní nábytek na naši terasu. V několika obchodech mi nabízeli hliníkový, ale ten se mi teda ani trochu nelíbil, tak jsem nakonec zvolil masiv. Ten vypadá mnohonásobně lépe a myslím si, že pokud se o něj člověk postará, tak i podstatně déle vydrží.

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem od začátku, co jsme s manžou začali stavět náš společný rodinný dům, věděla, že bych chtěla interiér "prošpikovat" skrz na skrz přírodním dřevem :-) To se mi naštěstí povedlo splnit, jelikož manžel je truhlář a já ho u toho podporovala například nákupem nových pracovních oděvů nebo jsem mu občas zašla pomoct do dílny :-)

  OdpovědětVymazat